Nincs kiégés égés nélkül

Nincs kiégés égés nélkül

Nincs kiégés égés nélkül

  • Velez Csaba

  • 2 minute read

A cikk címét egy amerikai könyvből kölcsönöztem, mert annyira tiszta üzenetet közvetített, amikor anno először olvastam.
Te gondoltál már arra, hogy a kiégés tulajdonképpen egy hosszú folyamat eredménye, ami nem egyik napról a másikra történik? Képzeld el úgy, mint egy gyertyát, ami először lelkesen és fényesen ég, majd lassan, de biztosan fogyatkozik, míg végül teljesen kialszik. Nézzük meg, hogyan alakul ki ez a jelenség!

A lelkesedés lángja

Minden kiégés története egy hatalmas lelkesedéssel kezdődik. Emlékszel arra az érzésre, amikor új munkát kezdtél, és tele voltál energiával? Túláradó lelkesedéssel vetetted bele magad a feladatokba, intenzíven dolgoztál, és a személyiségedet is beleadtad a munkába. Ez az idealizmus szakasza, amikor úgy érzed, hogy bármire képes vagy!

Amikor a láng túl erősen ég

A probléma akkor kezdődik, amikor ez a kezdeti tűz túl sokáig és túl erősen ég. Képzeld el, hogy folyamatosan 110%-on pörögsz. Mi történik? Előbb-utóbb elfáradsz, igaz? A kiégés egyik fő oka az óriási munkaterhelés és a folyamatosan növekvő elvárások.

image

A realitás hideg zuhanya

Ahogy telik az idő, a kezdeti lelkesedés lassan alábbhagy. Rájössz, hogy a valóság nem mindig olyan rózsás, mint ahogy elképzelted. Ez a stagnálás szakasza, amikor a teljesítményed nem emelkedik tovább, és kezdesz kevésbé lelkes lenni a munkáddal kapcsolatban.

A láng pislákolni kezd

Ebben a szakaszban már érezheted a kiégés első jeleit. Talán gyakrabban vagy fáradt, nehezebben koncentrálsz, vagy egyszerűen csak kevésbé érdekel a munkád. Ne ijedj meg, ez teljesen normális! A kiégés egy folyamat, és most épp ennek a közepén vagy.

Amikor már csak parázs marad

Ha nem figyelsz oda magadra, a kiégés teljessé válhat. Ilyenkor már fizikailag és érzelmileg is kimerültnek érezheted magad, csökkenhet a teljesítményed, és negatívan állhatsz hozzá a munkádhoz.

Ne feledd, a kiégésből van visszaút!